top of page

KSEF: Co zrobić z fakturą zawierającą błędy rachunkowe lub formalne?


Już od 1 lipca 2024 roku większość przedsiębiorców będzie musiała korzystać z nowej platformy elektronicznej o nazwie KSeF, która ułatwi wystawianie i otrzymywanie faktur. W związku z tym pojawia się pytanie, co zrobić w sytuacji, gdy otrzymasz e-fakturę z błędami rachunkowymi lub formalnymi?


Warto wiedzieć, że Prezydent podpisał ustawę z 16 czerwca 2023 roku, która wprowadza zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Nowe przepisy dotyczące e-fakturowania wejdą w życie 1 lipca 2024 roku, a dla mniejszych firm zwolnionych z VAT – od 1 stycznia 2025 roku. Mimo że na wdrożenie KSeF w firmach mamy jeszcze sporo czasu, to już teraz pojawiają się pewne wątpliwości związane z tym systemem. Przedsiębiorcy zastanawiają się między innymi, jak postępować w przypadku faktur z błędami.


Co zrobić, gdy dostaniesz e-fakturę z błędami rachunkowymi?

Jako że KSeF będzie używane zarówno do wystawiania, jak i przyjmowania e-faktur, przedsiębiorcy pytają, co zrobić w przypadku otrzymania faktury od wystawcy z błędami rachunkowymi. Odpowiedź na to pytanie dostarcza Ministerstwo Finansów. Według resortu, "Faktura zostanie przyjęta do KSeF, system nie będzie weryfikował błędów rachunkowych zawartych w fakturze. Jeśli wystąpią takie błędy, konieczne będzie wystawienie faktury korygującej."


Błędy formalne w e-fakturze a konieczność korekty

Pytanie, czy trzeba skorygować fakturę w przypadku błędów formalnych, także jest na ustach wielu podatników. Zgodnie z Ministerstwem Finansów, "Obecne przepisy nakazują wystawienie faktury korygującej m.in. wtedy, gdy podatnik zauważy pomyłkę w jakiejkolwiek pozycji faktury. W okresie, gdy KSeF jest jeszcze dobrowolne, istnieje jednak możliwość, że nabywca wystawi notę korygującą poza systemem."


Co z e-fakturą wystawioną na niewłaściwego nabywcę?

A co w sytuacji, gdy dostaniesz e-fakturę wystawioną na niewłaściwego nabywcę? Czy wtedy KSeF pozwoli na odrzucenie takiej faktury? To kolejne pytanie, na które Ministerstwo Finansów ma odpowiedź. Według nich, nie będzie możliwości odrzucenia takiej faktury. W takim przypadku wystawca będzie zobowiązany do skorygowania faktury.


Strefa testowania KSeF dostępna już teraz

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i chcesz przygotować się do wdrożenia KSeF przed oficjalnym terminem, masz do dyspozycji strefę testową Krajowego Systemu e-Faktur. To środowisko do testowania, które pozwoli ci przetestować nowe rozwiązanie i przygotować się do jego wdrożenia w twojej firmie już dziś.

bottom of page